آیت الله میرزا احمد دشتی درگذشت

به گزارش "سوک" این روحانی برجسته در زمان رحلت  118 سال سن داشت و پنج‌شنبه گذشته به دلیل سرماخوردگی و عفونت دستگاه گوارش از محل زندگی‌اش در روستای گنخک دشتی به بیمارستان فاطمه زهرا(س) منتقل شد.

چهارشنبه گذشته ایشان از بیمارستان مرخص شده و در منزل حجت‌الاسلام شاهمیری در بوشهر اسکان یافته بود.

بر اساس این گزارش شب گذشته به دلیل وخامت حال ایشان قبل از اینکه نزدیکان ایشان، وی را به بیمارستان منتقل کنند در منزل حجت‌الاسلام شاهمیری جان به جانان تسلیم کرد و به لقا الله پیوست.

آیت‌الله حاج میرزا احمد دشتی‌نجفی در حدود 1287 شمسی در کاکی دیده به جهان گشود.

ایشان بعد از سال‌ها تدریس در حوزه نجف اشرف، در سال 1350 در پی فشار دولت عراق بر شیعیان و ایرانیان مقیم عتبات عالیات به ایران مراجعه کرده و راهی حوزه علمیه قم شد تا به تربیت طلاب مکتب جعفری(ع) همت کند.

‌ایشان در قم مدرسه‌ای به‌نام امام عصر(عج) دایر کرده‌اند که زیر نظر شورای حوزه است و حدود 80 حجره دارد و طلاب زیادی در آنجا مشغول تحصیل هستند.

اردیبهشت ماه سال 89 کنگره بزرگداشت این عالم ربانی در بوشهر و خورموج برگزار شد.

ایشان از مجتهدان طراز اول معاصر و از شاگردان آقا سید ابوالحسن اصفهانی، میرزا آقای اصطهباناتی، شیخ ابوالحسن مشکینی، شیخ موسی نجفی‌خوانساری، شیخ کاظم شیرازی، حاج آقا ضیاء‌الدین اراکی بالاخص آقا سید عبدالهادی شیرازی و آیت‌الله خویی بوده و از معاریف حوزه قم و نجف بود که بخشی از سال را در روستای گنخک از توابع بخش کاکی شهرستان دشتی سپری می‌کند.

گفتنی است به دلیل حضور تعدادی از فرزندان آیت‌الله نجفی دشتی در قم، تاریخ دقیق تشییع پیکر مطهر ایشان مشخص نشده و بر اساس شنیده‌ها قرار است ایشان در حرم مطهر حضرت معصومه(س) در شهر مقدس قم تدفین شوند.


/ 0 نظر / 17 بازدید