اتصال رسمی نیروگاه اتمی بوشهر به شبکه برق

نیروگاه اتمی بوشهر به عنوان اولین نیروگاه هسته‌ای خاورمیانه دقایقی پیش با حضور مقامات ایرانی و روسی رسماً به شبکه برق سراسری کشور متصل شد.

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزار فارس به بوشهر، نیروگاه اتمی بوشهر دقایقی پیش با 40 درصد تـوان به شبکـه سراسری برق کشور متصل شد.

این نیروگاه دارای دو پست 230 و 400 کیلو ولت است و برق آن از طریق دو خط به پست چغادک و شبکه سراسری وصل شده است.

به گزارش فارس، اواخر آبـان یـا آذر نیروگاه بوشهر به قدرت اسمی خود یعنی تولید 1000 مگاوات برق دست می‌یابد و آن زمان بهره‌برداری اصلی نیروگاه شمرده می‌ر‌ود.
 
در مراسم امروز سرگئی کرینکو رئیس روس اتم (پیمانکار نیروگاه اتمی بوشهر) و سرگئی اشماتکو وزیر انرژی روسیه که در راس هیئتی به ایران سفر کرده‌اند نیز شرکت دارند.

تکمیلی:

رییس سازمان انرژی اتمی اظهار کرد: ایران و روسیه نشان داده‌اند که با محوریت مشترکات انسانی، احترام متقابل و حفظ منافع ملی دو کشور می‌توانند الگوی جدید اتم برای صلح و رفاه بشری را ارایه کنند.

به گزارش ایسنا، دکتر فریدون عباسی ـ رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان ـ عصر دوشنبه در سخنانی در مراسم رسمی بهره‌برداری مقدماتی از نیروگاه اتمی بوشهر، با بیان این‌که خداوند متعال را شکرگزاریم که به ما نعمت داد تا وحدت و همدلی که ریشه در تعالیم عالیه اسلام و قرآن مجید دارد و سیره نبوی و ائمه معصومین (س) را سرلوحه‌ی کار خود قرار داده تا ایرانی آباد و رو به رشد بسازیم، افزود: امیدواریم در استمرار اندیشه‌های خمینی کبیر و پیروی از منویات مقام معظم رهبری بکوشیم.

او گفت:‌ وجدان کاری، انضباط اجتماعی و اقتصادی، کار و همت مضاعف رو به رشد در جامعه در کنار وحدت کلمه آحاد ملت، ثمر دیگری را برای کشور در استان بوشهر به ارمغان آورد و آن راه‌اندازی نیروگاه اتمی بوشهر و بهره‌برداری مقدماتی آن است.

عباسی گفت: در ساعت 23:29 دوازدهم شهریور سال جاری نیروگاه اتمی بوشهر به عنوان نخستین نیروگاه قدرت در خاورمیانه برای اولین‌بار به شبکه سراسری وصل شد و به جمع نیروگاه‌های در حال کار دنیا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ثبت رسید.

رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان با قدردانی از دست‌اندرکاران این رخداد بزرگ اظهار کرد: در طول سال‌های متمادی در بخش‌های مختلف از جمله تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری صحیح برای تکمیل این نیروگاه تلاش شده است و از آن تشکر می‌کنیم.

وی هم‌چنین از دولت‌مردان گذشته که با اراده در پیشرفت و آبادانی کشور کوشیده‌اند قدردانی کرد.

عباسی گفت: بی‌شک دولت فعلی و در راس آن رییس‌جمهور با جدیت و سخت‌کوشی در توسعه‌ی همه‌جانبه‌ی کشور سهم به‌سزایی داشته‌اند و تکمیل نیروگاه اتمی بوشهر نماد همراهی و هم‌سویی مجلس و دولت در سال‌های اخیر است که آثار خیر دیگر آن در آینده نمایان خواهد شد.

رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان ادامه داد: تکمیل نیروگاه اتمی بوشهر با تلاش و هماهنگی مسوولان و متخصصان ایران و فدراسیون روسیه در فراهم‌سازی شرایط بهینه‌ی بهره‌برداری از آن با وجود کارشکنی‌های دیگران، نویدبخش تعمیق روابط همه‌جانبه‌ی دو کشور است.

او تاکید کرد: ایران و روسیه نشان داده‌اند که با محوریت مشترکات انسانی، احترام متقابل و حفظ منافع ملی دو کشور می‌توانند الگوی جدید اتم برای صلح و رفاه بشری را ارایه کنند و نام بوشهر را به عنوان کانون تلفیق فن‌آوری اروپا و روسیه و مکان گرد هم آمدن تمدن‌ها و فرهنگ‌های مختلف برای همکاری و توسعه‌ی جامعه‌ی بشری و گسترش صلح در تاریخ ثبت کنند.

عباسی ادامه داد: ایران در راستای تنوع بخشیدن به منابع تولید انرژی برق و بر اساس مطالعات انجام شده مصمم است به دنبال بهره‌برداری از واحد یکم نیروگاه اتمی بوشهر، افزایش سهم برق هسته‌یی در سبد انرژی کشور را با حداکثر استفاده از توانمندی‌های داخلی پی‌گیری کند.

وی تاکید کرد: ایمنی هسته‌یی همواره از اولویت‌های سازمان انرژی اتمی ایران در طراحی، ساخت و بهره‌برداری از نیروگاه اتمی بوشهر بوده و بلافاصله پس از حادثه‌ی فوکوشیما، مسوولان ذی‌ربط مکلف شدند تا بررسی‌های لازم برای استفاده از درس‌های این حادثه‌ی تلخ را برای ارتقای سطح ایمنی نیروگاه بوشهر در دستور کار قرار دهند.

رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان گفت: در این راستا برنامه‌ی مشخصی که به تایید متخصصان ایرانی و روسی رسیده است با جدیت پی‌گیری خواهد شد.

عباسی ادامه داد: از همین جا به همسایگان خود در جنوب خلیج فارس اعلام می‌کنیم دانش و فن‌آوری ایران در حاشیه‌ی خلیج فارس فرصتی استثنایی است. ایمنی این نیروگاه در حد بسیار بالایی است و می‌تواند به عنوان نمونه مورد توجه آن‌ها قرار گیرد. ایران می‌تواند مشورت‌های تخصصی در بهره‌مندی از انرژی هسته‌یی صلح‌آمیز را به همگان ارایه کند.

رییس سازمان انرژی اتمی اظهار کرد: مردم و مسوولان بوشهر در طول سال‌های گذشته با مهربانی و مهمان‌نوازی با امید به راه‌اندازی این نیروگاه، در تکمیل و راه‌اندازی آن نقش تعیین‌کننده‌ای داشته‌اند و امیدواریم با توسعه‌ی تولید برق هسته‌یی شاهد رشد روزافزون رفاه همه‌جانبه‌ی مردم به‌ویژه در جنوب کشور باشیم.

او در پایان گفت: تلاش شبانه‌روزی مردم در سازندگی، مدیریت مدبرانه مقام معظم رهبری، تلاش‌های دلسوزانه‌ی مدیران اجرایی کشور همه در سایه‌ی عنایت و الطاف خداوند و برکات ناشی از آن در جامعه‌ی ما به ظهور نشسته و بهره‌برداری مقدماتی از نیروگاه بوشهر مسیر دیگری در رسیدن به اهداف انقلاب اسلامی را پیش روی ما قرار می‌دهد.

عباسی گفت: امید است این همدلی و همراهی ما را متحدتر ساخته تا بیش‌تر از گذشته در ساختن ایرانی آباد بکوشیم و با ساختن کشور، نمونه‌ای عملی برای اثبات خودباوری به سایر کشورها ارایه کنیم تا بدانند می‌توان با مقاومت، آزادی به دست آمده را حفظ کرد و ایران سرمشق حفظ آزادی و استقلال برای آن‌ها باشید.

هم‌چنین در این مراسم دکتر محمد احمدیان ـ مدیرعامل شرکت تولید و توسعه انرژی اتمی ـ و محمود جعفری ـ مجری کارگاه نیروگاه اتمی بوشهر ـ در این مراسم سخنرانی کردند.

منبع : تابناک

/ 0 نظر / 23 بازدید